Czy Lucy zginęła przez upadek z drzewa?

Data publikacji: 05.10.2016

Wyniki najnowszych badań szkieletu Lucy ujawniają ślady licznych złamań, sugerujących upadek z wysokości.

Tekst Dawid Surmik (Stowarzyszenie Delta).

Amerykański paleoantropolog uważa, że Lucy, najbardziej kompletny szkielet Australopithecus afarensis nosi urazy kości, sugerujące upadek z drzewa, jako przyczynę śmierci najsławniejszego australopiteka.

Dr John Kappelman z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin studiował oryginalne kości Lucy w Etiopii, a następnie wydrukował przestrzenne modele jej kości ramiennej. Materiały te przekazał do studiów swoim kolegom – chirurgom ortopedom, którzy potwierdzili wcześniej postawioną przez Kappelmana diagnozę. Kości Lucy były w wielu miejscach mocno strzaskane, jednakże większość tych uszkodzeń powstało wtórnie, już po śmierci Lucy, gdyż jej szkielet mógł być tratowany przez zwierzęta. Jednakże naukowcy znaleźli również inne zmiany w szkielecie, w tym złamania kompresyjne, oraz tzw. „złamania zielonej gałązki” (ang. greenstick fractures), typ uszkodzenia kości, w którym kość pęka tylko po jednej stronie. Takie urazy są typowe podczas upadku z wysokości. Naukowcy przypuszczają, że Lucy schodząc z drzewa runęła przodem w dół, w naturalnym odruchu wyciągające ręce przed siebie celem zminimalizowania skutków upadku. Jeżeli hipoteza upadku z drzewa jest słuszna, odkrycie to może przynieść ważną wskazówkę, jak i kiedy u naszych przodków nastąpiło przejście z form żyjących na drzewach do tych dwunożnych, które chodziły po afrykańskiej sawannie.

Zdania naukowców wobec hipotezy Kappelmana są podzielone, jednym z oponentów koncepcji upadku z drzewa jest odkrywca Lucy, Dr Donald Johanson.

Źródło: http://www.nytimes.com/…/sci…/lucy-hominid-fossils-fall.html

 • Zaplanuj wizytę w JuraParku
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Krasiejów
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Solec
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Bałtów
  Wchodzę