DEWON

(między 419,2-358,9 miliona lat temu)

Nazwa pochodzi od hrabstwa Devon w południowo-zachodniej Anglii, gdzie znaleziono pierwsze skały tego okresu.

Życie w morzu

W ciepłych morzach stref zwrotnikowych powstawały rozległe rafy zamieszkałe przez koralowce, glony, ramienionogi, małże, liliowce i gąbki. Licznie występowały ryby – z tego okresu pochodzą m.in. skamieniałości ryb pancernych i pierwszych rekinów. Nowymi pływającymi bezkręgowcami były amonity, reprezentowane przez goniatyty i klymenie.

Życie na lądzie

Świat zwierząt zamieszkujących dewońskie lądy nie był zbyt zróżnicowany. Z początkiem okresu pojawiły się owady, wije i pajęczaki. Pierwszymi kręgowcami, które opuściły środowisko wodne były płazy.
Sprzed 400 milionów lat znamy pierwsze niewielkie widłaki, paprocie i skrzypy. Z upływem czasu rośliny te osiągały coraz większe rozmiary – znane są skamieniałości olbrzymiej, trzydziestometrowej paproci zarodnikowej – Archaeopteris.
Wykształcenie przez rośliny nasion pozwoliło im na zasiedlanie obszarów oddalonych od zbiorników wodnych. Dzięki temu z końcem dewonu rośliny tworzyły już rozległe lasy.

Paleogeografia i klimat

W dewonie obok olbrzymiego kontynentu Gondwany, powstał w strefie równikowej kontynent Laurussia (Eurameryka). Szerokie rozprzestrzenienie raf koralowych, a także duża ilość skał powstałych w warunkach pustynnych i z odparowania wody morskiej wskazują na ciepły klimat w tym czasie.
Dopiero z końcem okresu doszło do ochłodzenia, a wokół bieguna południowego zaczęły tworzyć się lodowce. Doprowadziło to do jednego z większych wymierań w dziejach Ziemi. Szacuje się, że wyginęło ponad 40% wszystkich organizmów morskich.

Galeria zdjęć:

 • Zaplanuj wizytę w JuraParku
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Krasiejów
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Solec
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Bałtów
  Wchodzę