KREDA

(między 145-66 miliona lat temu)

Kreda jest ostatnim okresem ery mezozoicznej. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa creta, oznaczającego kredę piszącą - miękki, drobnoziarnisty wapień. Najbardziej znane odsłonięcia tej skały występują wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży Anglii.

Życie w morzu

W morzach, podobnie jak i w pozostałych środowiskach panowały gady. Obok ichtiozaurów i plezjozaurów pojawiły się olbrzymie pływające jaszczury – mozazaury. Liczne były belemnity oraz amonity. Wśród ryb rozpowszechnione były rekiny, pływali już także przodkowie m.in. dzisiejszych karpi, węgorzy i łososi. Na powierzchni morskiego dna żyły małże, gąbki, jeżowce i koralowce. Pojawienie się krabów oraz drapieżnych ślimaków zmniejszyło znacznie liczbę liliowców i ramienionogów.

Życie na lądzie

Na lądzie niepodzielnie dominowały dinozaury. Ssaki powoli ewoluowały – w okresie kredowym powstały łożyskowce i torbacze. Nadal jednak były niewielkie – największe z nich osiągały rozmiary dzisiejszego kota domowego.
Rozwój przeżywały też ptaki oraz gady latające – pterozaury.
W okresie kredowym rozpoczęła się ekspansja roślin kwiatowych, rozwinęły się drzewa znane współcześnie takie jak wierzba, buk, topola czy dąb. Dominująca dotychczas flora nagozalążkowa straciła na znaczeniu, zmienił się także jej skład ? zmniejszył się udział sagowców, zwiększyła się liczba szpilkowych.

Klimat

Na całym globie panował bardzo ciepły i wilgotny klimat. Stopniowo zaczęły zaznaczać się pory roku z większymi różnicami temperatur i opadów.

Paleografia

W trakcie okresu kredowego Ameryka Południowa, Afryka i Indie stały się oddzielnymi kontynentami i stopniowo oddalały się od siebie.

Galeria zdjęć:

 • Zaplanuj wizytę w JuraParku
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Krasiejów
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Solec
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Bałtów
  Wchodzę