Larwy chruścików z morskich osadów permu

Data publikacji: 12.10.2016

Osłonki larwy chruścików z morskich osadów wczesnego permu z Brazylii

Tekst Dawid Surmik (Stowarzyszenie Delta).

Chruściki (Trichoptera) są wodnymi owadami, cechującymi się tzw. przeobrażenie zupełnym, co znaczy, że w trakcie metamorfozy larwy owada w dorosłego osobnika ma miejsce stadium poczwarki. Takie właśnie stadia larwalne tych owadów zostały opisane w styczniu 2016 roku na łamach Scientific Reports przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym Dr Michała Zatonia z Uniwersytetu Śląskiego. Znaleziska dokonano w odsłonięciu skał dolnopermskich w Campáleo w Brazylii.

Co ciekawe osady, w których znaleziono stadia larwalne chruścików są pochodzenia morskiego, a same skamieniałości chruścików współwystępują ze szkieletami gąbek szklanych. Znalezione struktury osłonek larw mają stożkowate kształty i długość od 13 do ponad 50mm. Współczesne larwy chruścików wykorzystują cząstki różnorakich materiału do budowy swoich osłonek, sklejanych specjalnym materiałem. Również i permskie owady wykorzystywały fragmenty roślin czy innych owadów, a nawet łuski i zęby małych ryb do sklejania swoich osłonek.

Źródło:

 1. Mouro, L.D., i in. (2016) Larval cases of caddisfly (Insecta: Trichoptera) affinity in Early Permian marine environments of Gondwana. Scientific Reports 6, Article number: 19215. DOI:10.1038/srep19215
 • Zaplanuj wizytę w JuraParku
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Krasiejów
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Solec
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Bałtów
  Wchodzę