Wykopaliska w Krasiejowie

Wyrobisko po byłej cegielni w Krasiejowie zyskało światową sławę dzięki licznym znaleziskom szczątków triasowych kręgowców sprzed 225 mln lat.

Stan zachowania okazów, ich liczba i różnorodność pozwoliły na rozpoczęcie prac badawczych, które trwają do dziś. Wśród wielu wydobytych okazów opisano między innymi nowego pradinozaura nazwanego Silesaurus opolensis („Śląski jaszczur spod Opola”). Obszar stanowiska dokumentacyjnego „TRIAS” w Krasiejowie, jest jednym z największych nagromadzeń elementów kostnych mezozoicznych kręgowców w Europie. Na zbadanym dotychczas terenie odkryto kilkadziesiąt tysięcy skamieniałości, głównie rybożernego płaza Metoposaurus diagnosticus krasiejowensis, osiągającego długość ok. dwóch metrów. Jego pierwsze szczątki znalazły się w zbiorach Instytutu Paleobiologii na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

W 1993 roku na teren wyrobiska w Krasiejowie przyjechał prof. Jerzy Dzik wraz ze swoim magistrantem Andrzejem Kaimem. To miejsce wskazał im inny paleontolog zajmujący się skamieniałościami ze Strzelec Opolskich – dr Robert Niedźwiedzki. Na stanowisku odkryto również szczątki jego krewniaka, należącego do największych płazów w historii ziemi – Cyclotosaurus intermedius. i gadów z grupy „tekodontów” (PaleorhinusStagonolepisPolonosuchus). Krasiejowskie znaleziska są przeważnie znacznie bardziej kompletne od okazów znalezionych w innych lokalizacjach. Na omawianym terenie odkryto również sfenodonty, ryby, bezkręgowce i szczątki roślinne. Poszukiwania nabrały tempa po roku 2000. Opracowanie płazów z Krasiejowa stało się tematem pracy magisterskiej Tomasza Suleja. Dzięki wsparciu finansowemu Cementowni Górażdże rozpoczęły się systematyczne wykopaliska. Prof. Jerzy Dzik zaprosił wówczas do współpracy studentów z Uniwersytetu Opolskiego. Obecnie w okresie od końca czerwca do września na terenie stanowiska dokumentacyjnego „TRIAS”, znajdującego się na terenie JuraParku Krasiejów prowadzone są systematyczne prace poszukiwawcze. Biorą w ich udział studenci m.in. z ośrodków z Opola, Wrocławia, Warszawy, Poznania i Krakowa, lecz nie tylko. W czasie wakacji można zobaczyć ich pracę i nierzadko również jej efekty w postaci nowo odkrytych szczątków sprzed 225 mln lat.

Galeria zdjęć:

 • Zaplanuj wizytę w JuraParku
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Krasiejów
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Solec
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Bałtów
  Wchodzę