NEOGEN

(między 23,03 miliona lat temu a obecnie)

Neogen to ostatni okres w dziejach Ziemi. Został wydzielony w 2004 roku w miejsce kilku epok trzeciorzędu i czwartorzędu. Ten nowy podział budzi jednak kontrowersje i nie wszędzie jest akceptowany.

Życie w morzu

Świat zwierząt bezkręgowych niewiele się zmieniał i w zasadzie przypominał współczesny. Prawdziwy rozkwit przeżywały natomiast z początkiem neogenu duże kręgowce. Pojawiły się między innymi nowe grupy waleni – delfiny i kaszaloty.

Życie na lądzie

Szybką ewolucję przeszły wszystkie lądowe kręgowce, zarówno te niewielkie (jak myszy, szczury, żaby, węże czy jaszczurki), jak i duże – konie, słonie, żyrafy czy hipopotamy. Na terenie Polski można znaleźć m.in. liczne kości mamutów, jeleni olbrzymich, niedźwiedzi jaskiniowych oraz nosorożców włochatych.
Wśród ptaków pojawiła się grupa ptaków śpiewających.
W obrębie flory nastąpił rozkwit roślin zielnych – kwiatów, traw i ziół.

Epoka lodowcowa

Około 1,8 miliona lat temu (w plejstocenie) na olbrzymich obszarach Ameryki Północnej, Europy i Azji pojawiły się lądolody. Następujące po sobie na przemian okresy cieplejsze i chłodniejsze powodowały zmiany zasięgu lodowca. Pozostałościami po pobycie lądolodu na terenie Polski są m.in. głazy narzutowe, gliny lodowcowe, jeziora wytopiskowe oraz różnokształtne pagórki.

Galeria zdjęć:

 • Zaplanuj wizytę w JuraParku
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Krasiejów
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Solec
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Bałtów
  Wchodzę