Oligoceński waleń słyszał ultradźwięki

Data publikacji: 23.09.2016

Kopalny krewniak współczesnych delfinów rozwinął zdolność słyszenia ultradźwięków.

Tekst Dawid Surmik (Stowarzyszenie Delta).

W pracy opublikowanej na łamach Current Biology, zespół paleontologów opisał gatunek Echovenator sandersi, kopalnego krewnego współczesnych delfinów, który rozwinął zdolność słyszenia częstotliwości znacznie wyższy niż zakres dźwięków słyszalnych przez człowieka.
„Badania sugerują, że zdolność słuchu wysokich częstotliwości mogła poprzedzać pojawienie się echolokacji” – komentuje lider zespołu, Dr Morgan Churchill, z New York Institute of Technology.

Echovenator pojawił się w oligocenie, około 27 mln lat temu. Był niewielkim przedstawicielem zębowców, podrzędu waleni, które posiadały uzębienie, w przeciwieństwie do bezzębnych fiszbinowców. Uważa się, że wykorzystał swój niezwykły zmysł słuchu, aby odnaleźć i podążać za rybami. W ramach badań porównawczych naukowcy przebadania za pomocą tomografu komputerowego nie tylko czaszkę Echovenator, ale także 23 inne czaszki kopalnych i współczesnych waleni oraz czaszki dwóch gatunków hipopotamów. Interesowała ich ewolucja w anatomii ucha, w szczególności u tych kopalnych form. Badania świadczą o tym, że szereg adaptacji związanych ze słyszeniem wysokich częstotliwości pojawiło się już około 27 milionów lat temu.
„Ucho wewnętrze Echovenator sandersi okazało się niespodziewanie podobne do tego u współczesnych waleni” – dodaje Dr Churchill.

Źródło:

 1. Churchill, M. et al. 2016. The Origin of High-Frequency Hearing in Whales. Current Biology. DOI:10.1016/j.cub.2016.06.004.

 

 • Zaplanuj wizytę w JuraParku
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Krasiejów
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Solec
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Bałtów
  Wchodzę