TRIAS

(między 252,17-201,3 miliona lat temu)

Nazwa okresu wywodzi się z greckiego trias - trójca, z powodu podziału triasu na trzy epoki.

Życie w morzu

Wśród bezkręgowców dominowały małże, amonity oraz belemnity. Pospolite były również ramienionogi, ślimaki oraz liliowce, których szczątki utworzyły grube warstwy wapieni.
W środkowym triasie pojawiły się pierwsze koralowce sześciopromienne. Licznie występowały ryby, zwłaszcza rekiny. Morską ekspansję rozpoczęły gady – rozwinęły się notozaury, ichtiozaury oraz plezjozaury.

Życie na lądzie

Permskie wymieranie przeżyły płazy tarczogłowe, obok których z początkiem triasu wykształciły się płazy bezogonowe. Ewoluowały gady ssakokształtne, wyparte ostatecznie z końcem triasu przez tekodonty. Pojawiły się krokodyle, jaszczurki i żółwie. W późnym triasie rozwinęły się pierwsze dinozaury, gady latające – pterozaury oraz pierwsze, niewielkie ssaki.
Flora zdominowana była przez rośliny nagozalążkowe, zwłaszcza szpilkowe. Nadal liczne były drzewiaste paprocie i skrzypy. Pospolite były benetyty, a obok nich miłorzęby i sagowce.

Paleogeografia i klimat

W triasie istniał jeden superkontynent – Pangea. Panował klimat ciepły, na wybrzeżu wilgotny, w głębi lądu suchy – tu rozciągały się pustynie.

Galeria zdjęć:

 • Zaplanuj wizytę w JuraParku
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Krasiejów
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Solec
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Bałtów
  Wchodzę