KARBON

(między 358,9-298,9 miliona lat temu)

W żadnym innym okresie rośliny nie występowały w takiej obfitości jak w karbonie. Z olbrzymich ilości skrzypów, paproci i widłaków powstały złoża węgla kamiennego. Stąd też nazwa okresu pochodząca od łacińskiego słowa carbo - węgiel.

Życie w morzu

Z końcem dewonu wymarły ryby pancerne. Ich miejsce w morzach, ale także w wodach słodkich, zajęły rekiny. Zmniejszyła się liczebność koralowców i trylobitów, natomiast nadal dobrze rozwijały się ślimaki, ramienionogi i amonitowate. W karbonie maksimum różnorodności osiągnęły liliowce – zwierzęta o długich ramionach wychwytujących pokarm z toni morskiej. Ciekawostkę stanowiły jednokomórkowe otwornice, które osiągały nawet 10 cm wielkości. Zarówno liliowców, jak i otwornic było tak dużo, że miejscami skały karbońskie zbudowane są głównie z ich szkieletów.

Życie na lądzie

Brzegi zbiorników wodnych były zamieszkane przez płazy osiągające nawet 6 metrów długości. Rozwijały się skorpiony i pajęczaki, pojawiły się pierwsze formy uskrzydlone wśród owadów. Niektóre były prawdziwymi gigantami, jak na przykład ważka Meganeura o rozpiętości skrzydeł sięgającej 70 cm.

Klimat

W karbonie na obszarze Gondwany wokół bieguna południowego powiększał się lądolód. W tym samym czasie w obszarach równikowych było ciepło i wilgotno, co pozwalało bujnie rozwijać się roślinom.

Galeria zdjęć:

 • Zaplanuj wizytę w JuraParku
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Krasiejów
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Solec
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Bałtów
  Wchodzę