Galeria dinozaurów

Dinozaury to gady, które panowały na Ziemi nieprzerwanie przez ok. 160 milionów lat. Pojawiły się w późnym triasie i szybko stały się najpotężniejszymi stworzeniami jakie kiedykolwiek chodziły po naszej planecie.

Dinozaury swą nazwę zawdzięczają greckim wyrażeniom „deinos”- straszny i „sauros”- jaszczur. Od wieków fascynują ze względu na swoje niebywałe rozmiary (największe osiągały ponad 40 metrów długości), jednak nie wszyscy wiedzą, że znane są także gatunki niewiele większe od kury.

Podczas gdy na lądzie panowały dinozaury, władzę w przestworzach przejęły pterozaury czyli gady latające. Dzięki ażurowej budowie czaszki i pustych w środku kościach mogły szybować po niebie wypatrując zdobyczy.

Jak wyginęły dinozaury

Pod koniec kredy, ok. 65 milionów lat temu dinozaury, podobnie jak wiele innych grup zwierząt stały się ofiarą wielkiego kataklizmu. W Ziemię uderzył ogromny meteoryt, mogący mieć nawet 15 kilometrów średnicy. Tak potężne uderzenie spowodowało liczne pożary, unoszenie się ogromnych ilości pyłów i gazów do atmosfery. Te z kolei nie tylko przesłoniły promienie słoneczne ale przyczyniły się do powstawania kwaśnych deszczy (takich samych, które dziś zagrażają środowisku). Brak światła i ciepła, zanieczyszczenie powietrza oraz wspomniane kwaśne deszcze miały katastrofalny wpływ na rośliny. Jeśli zmniejszała się liczba roślin, z czasem brakowało pożywienia dla roślinożernych dinozaurów. A jeśli te zaczęły znikać, mięsożercy także nie mieli co jeść. W dodatku, świetnie wyspecjalizowane do życia w jednym, określonym środowisku dinozaury nie umiały dostosować się do zmieniających się warunków. Przedstawiona powyżej teoria jest najpopularniejszą, ale zarazem najszerzej uznawaną wśród naukowców zajmujących się dziejami naszej planety.

 • Zaplanuj wizytę w JuraParku
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Krasiejów
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Solec
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Bałtów
  Wchodzę