PALEOGEN

(między 66-23,03 milionów lat temu)

Życie w morzu

Mieszkańcami mórz paleogeńskich były organizmy, które przetrwały wielkie wymieranie z końca ery mezozoicznej. Jeżowce, kraby, mszywioły, ślimaki, małże i ryby niewiele różniły się od form znanych współcześnie. Nowymi morskimi drapieżnikami zostały walenie, które wyewoluowały z lądowych ssaków. Na pograniczu morza i lądu żyły foki, morsy, pingwiny i ptaki brodzące.

Życie na lądzie

Na lądach rozpoczął się okres dominacji ssaków, które zasiedliły rozmaite środowiska. Około 50 milionów lat temu reprezentowane były już niemal wszystkie żyjące dzisiaj rzędy, w tym także ssaki naczelne, do których należy człowiek.
Około 34 miliony lat temu występowała już połowa żyjących współcześnie roślin kwiatowych, pojawiły się również trawy. Szybko ewoluującym roślinom towarzyszył rozwój żyjących w symbiozie z nimi owadów. Już wtedy istniały znane dziś rodziny – przykładem są formy eoceńskie, znane z doskonale zachowanych okazów w bursztynie bałtyckim.

Paleografia

Nastąpiły duże zmiany w rozkładzie kontynentów. Indie połączyły się z Azją, a Afryka zbliżała się do Europy powodując wypiętrzanie łańcuchów górskich. Na półkuli południowej doszło do oddzielenia Australii od Antarktydy. Prądy morskie opływające Antarktydę stawały się coraz zimniejsze co doprowadziło z czasem do ochłodzenia klimatu i powstania lodowców.

Galeria zdjęć:

 • Zaplanuj wizytę w JuraParku
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Krasiejów
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Solec
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Bałtów
  Wchodzę