Dinozaur – nietoperz, to nie żart na Prima Aprilis

Data publikacji: 14.09.2015

Paleontolodzy jeszcze nie zdążyli ochłonąć na dobre po opisaniu czilezaura, a już czekała na nich kolejna niespodzianka. Większość z nich była tak zaskoczona, że uważnie patrzyła na datę opublikowania tego odkrycia. Było to pod koniec kwietnia, więc za późno na żart na Prima Aprilis...

Ogłoszono wtedy znalezienie nowego dinozaura w skałach z przełomu środkowej i późnej jury Chin, który tak jak nietoperze posiadał błonę lotną. Zaliczony został do rodziny Scansoriopterygidae, dziwnych małych teropodów bliskich ptakom o charakterystycznym wydłużonym znacznie nad pierwsze palce dłoni palcem trzecim. Nazwano go Yi qi (czyt. jy czy) co z chińskiego oznacza złamane skrzydło. (Ciekawostka dodatkowa – jest to najkrótsza nazwa naukowa dinozaura w całości z członem rodzajowym i gatunkowym. Znane są trzy dinozaury o trzyliterowej nazwie rodzajowej.)

Ta nowa forma dodatkowo posiadała wydłużoną kostkę, skierowaną do tyłu, która stanowiła oparcie dla błony lotnej rozpostartej pomiędzy czubkiem trzeciego palca a bokiem tułowia. U pterozaurów występowała tylko mała kostka zwana pteroidem skierowana od kostek nadgarstka do stawu barkowego. Na płycie łupka zachował się zarys błony plus odciski protopiór okrywających resztę zachowanego szkieletu.

Taka budowa „skrzydeł” pozwalała raczej tylko na szybowanie pomiędzy drzewami niż aktywny lot. Co potwierdza budowa kończyn przednich, chociaż są one znacznie dłuższe od tylnich to nie były one zbyt mocno umięśnione, miały też dość ograniczony zakres ruchu. Jy chociaż był największym do tej pory znanym  przedstawicielem swojej rodziny to osiągał tylko około 30 cm długości, jeżeli nie posiadał na końcu ogona podłużnych blaszkowatych piór znanych u jego krewnego epideksipteryksa. Natomiast rozpiętość skrzydeł prawdopodobnie przekraczała ponad dwukrotnie jego długość.

Być może w najbliższej przyszłości czekają nas kolejne sensacyjne odkrycia.

Tekst i rysunek – Tomasz Singer

 • Zaplanuj wizytę w JuraParku
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Krasiejów
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Solec
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Bałtów
  Wchodzę