„Zmartwychwstanie” brontozaura

Data publikacji: 13.10.2015

Wielu osobom znajoma jest nazwa "brontozaur" i pewnie chętnie ją używali, nieświadomi tego, że w tym czasie była ona nieważna. Jednak zacznijmy od początku ...

W 1879 roku Othniel Marsh, w początkach tzw. kostnych wojen, ogłosił odkrycie nowego dinozaura Brontosaurus excelsus, jednego z największych znanych w tym czasie. Jednak już w 1903 roku badacze uznali rodzaj ten za nieważny, a gatunek został zaliczony do rodzaju Apatosaurus, który był opisany dwa lata wcześniej przez tego samego autora.

Zgodnie z Kodeksem Nomenklatury Zoologicznej, nazwany później brontozaur stał się synonimem starszego apatozaura. Jednak w popkulturze ta nazwa przewijała się dość często. Dla przykładu przedstawię dwa przypadki: znany jest film rysunkowy z uroczym brontozaurem o imieniu „Gertie”, a także tzw. „żeberka brontozaura” z „Flinstones” (w Polsce dawniej pod tytułem „Między nami jaskiniowcami”).

Również wśród paleontologów istniała tęsknota za tą nazwą, dlatego dla nowego gatunku apatozaura A. yahnahpin została utworzona nowa nazwa rodzajowa Eobrontosaurus. W końcu stało się, to na co czekało kilku badaczy i spore grono sympatyków dinozaurów. W tym roku międzynarodowe grono paleontologów brytyjsko-portugalskich w pracy o rewizji taksonomicznej rodziny diplodoków zgłosiło wniosek o traktowanie brontozaura jako odrębnego rodzaju. Przedstawili szereg dużych różnic między nimi, które wskazywały, iż powinny należeć do innych rodzajów. Choć cały czas jest pewne grono paleontologów, które z tym stwierdzeniem nie chce się zgodzić. Badacze w tym artykule też dla jednego gatunku rodzaju Diplodocus (D.hayi) utworzyli nową nazwę rodzajową Galeamopus, ale za to unieważnili znany z Portugalii rodzaj diplodoka Dinheirosaurus, traktując go jako drugi gatunek rodzaju Supersaurus (Supersaurus vivianae) czyli S. lourinhanensis. Wracając jednak do brontozaura, to do pierwszego znanego początkowo gatunku, doszły jeszcze dwa, po pierwsze to uznali, że Eobrontosaurus to synonim brontozaura, a drugi to pewien gatunek apatozaura, który niedawno w wyniku rewizji został ponownie uznany za ważny.

Od tej pory jeśli ktoś w mojej obecności użyje nazwy brontozaur to na pewno nie będę go miał prawa poprawiać.

Tekst: Tomasz Singer

 • Zaplanuj wizytę w JuraParku
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Krasiejów
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Solec
  Wchodzę
 • Przejdź na stronę
  Jurapark Bałtów
  Wchodzę